پیچ و رولپلاک نما _ پیچ رولپلاک نما _ پیچ و رولپلاک سنگ نما

پیچ و رولپلاک نما :

نمای ساختمان عنصری مهم در برقراری ارتباط با افراد می باشد.

نمای هر ساختمان جذابیت و زیبایی آن بنا را به نمایش می گذارد به طوری که افراد در نگاه اول به ساختمان، نمای آن را در نظر می گیرند.

هنگام خرید و فروش ساختمان علاوه بر طراحی داخلی خانه، نمای ساختمان نیز بسیار مورد توجه مردم قرار می گیرد.

معمولا برای جلوگیری از افتادن و سقوط سنگ نما در ساختمان های بلند و برج ها که حوادث جانی و مالی را نیز به همراه دارد، از پیچ و رولپلاک نما برای مهار سنگ نما استفاده می کنند.

با گذشت زمان اکثر نماهای ساختمان دچار آسیب و مشکل می شوند که برای عابرین پیاده و همچنین ساکنین ساختمان خطرات جانی را به دنبال خواهد داشت. در این هنگام استفاده از پیچ و رولپلاک نما مؤثرترین روش برای حل این مشکل می باشد.

طول پیچ ۶ سانتی متر است که از جنس گالوانیزه می باشد.

جنس رولپلاک از پلاستیک یا فیبر می باشد که به تنهایی نمیتواند هیچ وزنی را تحمل کند.

پیچ و رولپلاک کردن نما در کنار نماشویی با نانو ایمنی می تواند زیبایی و ماندگاری را برای نمای ساختمان به همراه داشته باشد.

موارد قابل بررسی قبل از پیچ و رولپلاک نما

رنگ و جنس سنگ به کار برده شده در نمای ساختمان اولین مورد قابل بررسی قبل از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان می باشد.

ابعاد سنگ، قطر سنگ، و رگه های سنگ نیز شامل این بررسی می باشد. به علاوه، سنگ کاری نمای ساختمان و طریقه کارگذاری سنگ نیز باید بررسی شود.

همچنین استحکام سنگ نما به جنس دیواری که نما بر روی آن کار شده است بستگی دارد.

پس از بررسی این موارد، گروه متخصص با ابزارهای مورد نیاز برای ایمن سازی نمای ساختمان اقدام می کنند.

در صورت رعایت نکردن نکات ذکر شده، نمای ساختمان بر اثر تنش های غیر مجاز توسط هیلتی، دلر و.. دچار آسیب و ریزش زودتر نما می شود. در نتیجه این عملیات باید توسط افراد متخصص و با تجربه انجام شود.

هنگام اجرای پیچ و رولپلاک، لکه هایی برروی نمای ساختمان نمایان می شوند که برای برطرف کردن این لکه ها از بتونه های همرنگ سنگ استفاده می کنند.

نحوه انجام پیچ و ولپلاک نما

معمولا در نمای ساختمان به فاصله هر ۵۰ سانتی متر یک پیچ و رولپلاک نصب می کنند.

اگر ابعاد سنگ نما کمتر از ۵۰ سانتی متر باشد بر روی هر پلاک دو پیچ زده می شود.

در مواردی مانند ستون ها یا قاب پنجره ها که عرض سنگ ها کمتر است برای جلوگیری از لق و یا شکسته شدن سنگ ها، در ابتدا باید با یک دریل معمولی سنگ را سوراخ کرد تا به مصالح و بتن پشت آن رسید، سپس به وسیله دریل چکشی بتن پشت آن را با دقت سوراخ می کنند و آن را پیچ و رولپلاک کرده تا محکم شود.

سپس در آخر برای حفظ زیبایی نمای ساختمان، محل سوراخ شده را با بتونه هم رنگ سنگ پر می کنند.

در مواردی که قسمتی از نمای ساختمان دچار ریزش شده باشد برای پیچ و رولپلاک کردن و مستحکم کردن آن قسمت به صورت زیر باید عمل کرد:

در مرحله اول آن قسمت از نما که سنگ آن ریزش کرده را تمیز می کنیم. سپس با ابزار سنگ فرز در پشت سنگی که قرار است جایگزین شود شیار میزنیم و با چسب مخصوص سرامیک، پودر سنگ و سیمان سفید داخل شیارها را پر میکنیم و در محل مورد نظر نصب می کنیم و برای اطمینان از استحکام آن از یک پیچ به طول ۸ سانتی متر استفاده می کنیم.

در اتمام کار برای جلوگیری از نفوذ آب به پشت سنگ، از پودر سنگ و چسب های مخصوص برای پرکردن منافذ و شیار ها استفاده می کنند و در نهایت با پیچ و رولپلاک سنگ را محکم می کنیم.

پرسش های متداول در بحث پیچ و رولپلاک

چه زمانی باید پیچ و رولپلاک سنگ انجام شود؟

معمولا در سه حالت پیچ و رولپلاک نما انجام میشود:

حالت اول هنگامی که سنگ نما به دلیل گذشت زمان دچار لقی می شود و با شل شدن آن امکان ریزش سنگ وجود دارد. پس برای جلوگیری از حوادث ناگوار می توان از پیچ و رولپلاک نما استفاده کرد.

در حالت دوم بخشی از نمای ساختمان دچار خرابی و یا ریزش شده است، در این زمان برای جلوگیری از تخریب و یا ریزش قسمت های دیگر نمای ساختمان از عمل پیچ و رولپلاک استفاده می کنیم.

حالت سوم زمانی می باشد که کارفرما تصمیم می گیرد بعد از سنگ کاری و یا مدتی پس از آن پیچ و رولپلاک نما را انجام دهد.

مراحل اجرای پیچ و رولپلاک نما به چه صورت است؟

برای بررسی های لازم و برآورد هزینه توسط کارشناسان، تیم متخصص اجرایی از سوی شرکت به محل مورد نظر اعزام می شود.

سپس بعد از تعیین تقریبی تعداد پیچ و رولپلاک مورد نیاز و توافق طرفین، انجام عملیات پیچ و رولپلاک نمای ساختمان شروع می شود.

عملیات پیچ و رولپلاک نما به دو صورت انجام می شود. حالت اول با طناب و در حالت دوم استفاده از داربست می باشد که به موقعیت ساختمان و نظر کارفرما بستگی دارد.

در مواردی که عملیات پیچ و رولپلاک نما با استفاده از طناب صورت می گیرد، دقت کمتری در انجام کار وجود دارد.

به دلیل امنیت بالا و تسلط کامل و اجرای بهتر کار، توصیه می شود از داربست استفاده شود.

چه ابزارهایی برای پیچ و رولپلاک سنگ نما نیاز است؟

برای اجرای پیچ و رولپلاک نما به ابزارهای اصلی مانند: دریل های مخصوص، پیچ بند، پیچ های مخصوص در ابعاد و اندازه های استاندارد، رولپلاک متناسب با اندازه پیچ، بتونه هم رنگ با سنگ نمای ساختمان و.. نیاز است.

آیا پیچ و رولپلاک تغییری در سنگ نما ایجاد می کند؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت خیر سنگ نما تغییری نمیکند زیرا پس از اتمام کار جای پیچ ها به وسیله بتونه همرنگ سنگ پر می شود و به علت وجود مواد مخصوص در بتونه ها، این مواد خیلی سریع با سنگ نما کاملا یکی شده و ماندگاری بالایی نیز دارند.

با خشک شدن بتونه اثری از جای پیچ باقی نمی ماند و گویی بتونه قسمتی از خود سنگ می باشد.

بر چه اساسی قیمت پیچ و رولپلاک سنگ نما تعیین می شود؟

عواملی مانند جنس سنگ نما، متراژ نما، تعداد پیچ و رولپلاک مصرفی، موقعیت جغرافیایی و دیگر عواملی که در قرارداد ذکر شده باشد، قیمت پیچ و رولپلاک را تعیین می کنند.

عملیات پیچ و رولپلاک نمای ساختمان با طناب به چه صورت انجام می شود؟

در هنگام اجرای پیچ و رولپلاک سنگ نما با طناب، لازم است از افراد متخصص و با تجربه استفاده شود تا کار با امنیت بالا و به بهترین نحو صورت گیرد و از هزینه های جانی و مالی جلوگیری شود.

در انجام پیچ و رولپلاک نما با طناب از سیستم راپل استفاده می کنند.

با توجه به آموزش هایی که افراد دیده اند، یک نقطه را به عنوان شروع کار در نظر گرفته و از آنجا به سوراخ کردن و جایگذاری رولپلاک ها اقدام می کنند و بعد از آن با توجه به ابعاد سنگ ها از پیچ استاندارد و متناسب با آن استفاده می کنند.

در اکثر موارد کارفرما پیچ رولپلاک با طناب را انتخاب می کند چرا که از سرعت بالا در اجرا برخودار است.

اما عملیات پیچ رولپلاک با طناب داری معایبی نیز می باشد که میتوان به عدم تسلط کافی فرد هنگام انجام کاراشاره کرد در حالی که این مشکل در داربست وجود ندارد.

قیمت انجام پیچ رولپلاک نما با داربست به دلیل هزینه نصب آن در مقابل پیچ رولپلاک با طناب بیشتر است.

در صورت رعایت استانداردهای لازم نتیجه کار کامل خواهد شد در حالی که در پیچ و رولپلاک با طناب بسیاری از استانداردها نادیده گرفته می شود.

 

نکات تکمیلی پیچ و رولپلاک سنگ نما

انجام پیچ و رولپلاک نما نیاز به یک تخصص و مهارت خاص در این زمینه می باشد.

این خدمات از زمانی که در نمای ساختمان ها سنگ به کار برده شد شکل گرفت تا بتوان از ریزش سنگ های نما جلوگیری کرد و به آن ها استحکام بخشید تا باعث خسارت های جبران ناپذیر نشود و به همین دلیل استفاده از پیچ و رولپلاک رواج یافت.